O nas

[headline] HISTORIA DUSZPASTERSTWA OSÓB ŻYJĄCYCH W ZWIĄZKACH NIESAKRAMENTALNYCH DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ [/headline]

Pierwsze spotkanie naszego Duszpasterstwa miało miejsce  dnia 8 grudnia 2007 roku w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu. Diecezjalnym Duszpasterzem został  ks. mgr lic. Wiesław SURMA pracujący wówczas przy tej Parafii. Na pierwsze spotkanie przybyło 20 osób. Aktualnie czynnych uczestniczących nieomal we wszystkich spotkaniach jest 12 – 14  małżeństw. Skład osobowy duszpasterstwa ulegał zmianom i ciągłej rotacji. Jedni odchodzą nie mogąc bądź nie chcąc się w nim odnaleźć inni przychodzą odnajdując się właśnie tu. Spotkania nasze odbywały się w każdą ostatnią sobotę miesiąca.

W 2009 roku ks. Wiesław Surma zakończył pracę w Parafii p.w. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu i przeniesiony został do Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, gdzie rozpoczął pracę w Duszpasterstwie Rodzin Diecezji Sandomierskiej na stanowisku Z-cy Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa. Grupa najwytrwalszych małżeństw „powędrowała” za swoim Duszpasterzem do Sandomierza i tam właśnie kontynuowaliśmy nasze spotkania, starając się zachować cykl comiesięcznych spotkań.

Z inicjatywy naszego Duszpasterza w  dniach 13-14 marca 2010 r. zorganizowane zostały w Sandomierzu Rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Rekolekcje poprowadził ks. dr Jan Abrahamowicz z Krakowa będący równocześnie Duszpasterzem takiego samego Duszpasterstwa z Krakowa z Parafii Miłosierdzia Bożego.

Kolejnym ważnym i pięknym duchowym przeżyciem była zorganizowana dnia 16 października 2010 r.  na Świętym Krzyżu  – Droga Krzyżowa  –  połączona z adoracją relikwii Drzewa Krzyża Św., koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Mszą Świętą.

W celu nawiązania i zaciśnięcia wspólnych kontaktów ,  dnia 27 listopada 2010 r. zorganizowany został wyjazd do Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach połączony ze spotkaniem z Duszpasterstwem z Krakowa z Parafii Miłosierdzia Bożego.

Przygotowane to zostało wcześniejszymi rozmowami telefonicznymi i rozmowami na skype ze Stanisławem Krotoszyńskim – przewodzącym „krakowskiej grupie” Duszpasterskiej.

Spotkanie połączone było ze zwiedzaniem Sanktuarium w Łagiewnikach oraz Kościoła Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana ) w Nowej Hucie oraz innych cennych sakralnych miejsc Krakowa. Po zakończeniu zwiedzania odprawiona została przez naszych duszpasterzy Msza Św. Na koniec spotkaliśmy się w salce spotkań tegoż Duszpasterstwa przy tradycyjnej kawie, herbacie i ciasteczku. Spotkanie upłynęło w serdecznej, radosnej i modlitewnej atmosferze. Wtedy właśnie zawiązał się zamysł zorganizowania wspólnej „Majówki” na terenach sandomierskich. Inicjatywa spotkała się z aprobatą obu Duszpasterstw przy akceptacji naszych Duszpsterzy.

Dnia 2 kwietnia 2011r. nasze Duszpasterstwo zorganizowało Dzień modlitewno-formacyjny dla w związków niesakramentalnych – Dzień Skupienia.  Podczas tych niezapomnianych chwil przebywania na modlitwie przekonaliśmy się,  że nie jesteśmy  sami, że nikt nie zabrał nam prawa do zawierzenia siebie Bogu. Bóg czeka na nas , na naszą modlitwę, na nasze  otwarcie się na bliźniego. Szczególnie przed Świętami Wielkanocnymi, które się wtedy zbliżały  odczuwalna była  potrzeba modlitwy i bycia przy Bogu i z Bogiem. Uświadomiliśmy sobie , że dalej przynależymy do Kościoła –  jako katolicy mamy obowiązek uczestniczenia w niedzielnych Mszach świętych oraz wychowaniu dzieci po katolicku.  Do  domu wróciliśmy uduchowieni i uradowani ze spotkania z Bogiem.

I wreszcie 21 maja 2011 roku  przybyła do Sandomierza, a później do  Radomyśla nad Sanem na modlitwę Maryjną grupa Duszpasterstwa Kobiet i Mężczyzn żyjących w związkach niesakramentalnych z Krakowa z Parafii Miłosierdzia Bożego – ze swoim duszpasterzem ks. proboszczem dr. Janem Abrahamowiczem.
Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem Katedry Sandomierskiej,  Muzeum Diecezjalnego oraz Rynku.

Następnie udaliśmy się do Radomyśla nad Sanem, gdzie odprawiona została Msza Św.,  a następnie modlitwa Maryjna w Kaplicy „Na Zjawieniu”. Spotkanie zakończone zostało wspólnym biesiadowaniem, ogniskiem i grilem podczas którego wielbiliśmy Boga wspólnym śpiewaniem. Tradycją naszych wspólnych spotkań były spotkania opłatkowe – podczas których po  zakończonej Mszy Św.  składaliśmy sobie życzenia łamiąc się  opłatkiem i śpiewając kolędy. Również podczas okresu Wielkanocnego organizowane były śniadania Wielkanocne połączone modlitwą i wspólnym wielbieniem Boga śpiewem.

Z dniem 15 maja 2013 roku złożył rezygnacje z przewodniczenia i opieki nad naszym  Duszpasterstwem ksiądz Wiesław Surma. W pełni doceniamy to co stworzył ks. Wiesław,  składamy mu serdeczne Bóg Zapłać, ale pewnie nadmiar obowiązków jakie na nim spoczął i jakim musi podołać skłoniły go do takiej niełatwej myślimy decyzji.

Nowym Duszpasterzem z dniem 5 czerwca 2013 roku został ksiądz dr Tomasz Cuber pracujący w Parafii p.w. Św. Barbary w Tarnobrzegu. Nasze pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 30 czerwca 2013 roku w Kościele p.w. Św. Barbary w Tarnobrzegu.

Na kolejnym spotkaniu w dniu 5 października b.r. ustaliliśmy, że spotkania naszego Duszpasterstwa odbywać się będą zawsze w drugą sobotę miesiąca o godzinie 9.30 . Kolejne zaplanowano na dzień 9 listopada b.r. i będzie to Nabożeństwo Wypominkowe  z Adoracją Najświętszego Sakramentu.

Małżeństwo niesakramentalne – to związek ludzi ochrzczonych, którzy nie mogą zawrzeć ślubu zgodnie z wymaganiami wiary chrześcijańskiej, chociażby tego bardzo chcieli.  Przeszkodą dla nich jest to, że wzięli ślub w Kościele, cywilnie rozwiedli się, a następnie ponownie zawarli – już tylko – związek cywilny. Tęsknią za spowiedzią i Komunią św. Czasem też oskarżają Kościół, że jest dla nich zbyt surowy, niepomni, że nierozerwalność małżeństwa ustanowił Chrystus.

 

Duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych (w powtórnym związku po rozwodzie cywilnym) ma na celu pomóc takim osobom w rozeznaniu ich sytuacji wobec Kościoła i wsparcie w rozwoju duchowym. Chodzi o pomoc w odnalezieniu swojego miejsca w Kościele, pomimo nieuregulowanej sytuacji małżeńskiej spowodowanym rozstaniem z małżonkiem sakramentalnym i związanie się z inną osobą w powtórnym związku cywilnym, co powoduje niemożność przystępowania do sakramentów świętych.