[headline] HISTORIA DUSZPASTERSTWA OSÓB ŻYJĄCYCH W ZWIĄZKACH NIESAKRAMENTALNYCH DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ [/headline]
Pierwsze spotkanie naszego Duszpasterstwa miało miejsce dnia 8 grudnia 2007 roku w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu. Diecezjalnym Duszpasterzem został ks. mgr lic. Wiesław SURMA pracujący wówczas przy tej Parafii. Na pierwsze spotkanie przybyło 20 osób. Aktualnie czynnych uczestniczących nieomal we wszystkich spotkaniach jest 12 – 14 małżeństw. Skład osobowy duszpasterstwa ulegał zmianom i ciągłej rotacji. Jedni odchodzą nie mogąc bądź nie chcąc się w nim odnaleźć inni przychodzą odnajdując się właśnie tu. Spotkania nasze odbywały się w każdą ostatnią sobotę miesiąca.
W 2009 roku ks. Wiesław Surma zakończył pracę w Parafii p.w. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu i przeniesiony został do Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, gdzie rozpoczął pracę w Duszpasterstwie Rodzin Diecezji Sandomierskiej na stanowisku Z-cy Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa. Grupa najwytrwalszych małżeństw „powędrowała” za swoim Duszpasterzem do Sandomierza i tam właśnie kontynuowaliśmy nasze spotkania, starając się zachować cykl comiesięcznych spotkań.
Z inicjatywy naszego Duszpasterza w dniach 13-14 marca 2010 r. zorganizowane zostały w Sandomierzu Rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Rekolekcje poprowadził ks. dr Jan Abrahamowicz z Krakowa będący równocześnie Duszpasterzem takiego samego Duszpasterstwa z Krakowa z Parafii Miłosierdzia Bożego.
Kolejnym ważnym i pięknym duchowym przeżyciem była zorganizowana dnia 16 października 2010 r. na Świętym Krzyżu – Droga Krzyżowa – połączona z adoracją relikwii Drzewa Krzyża Św., koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Mszą Świętą.
W celu nawiązania i zaciśnięcia wspólnych kontaktów , dnia 27 listopada 2010 r. zorganizowany został wyjazd do Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach połączony ze spotkaniem z Duszpasterstwem z Krakowa z Parafii Miłosierdzia Bożego.
Przygotowane to zostało wcześniejszymi rozmowami telefonicznymi i rozmowami na skype ze Stanisławem Krotoszyńskim – przewodzącym „krakowskiej grupie” Duszpasterskiej.
Spotkanie połączone było ze zwiedzaniem Sanktuarium w Łagiewnikach oraz Kościoła Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana ) w Nowej Hucie oraz innych cennych sakralnych miejsc Krakowa. Po zakończeniu zwiedzania odprawiona została przez naszych duszpasterzy Msza Św. Na koniec spotkaliśmy się w salce spotkań tegoż Duszpasterstwa przy tradycyjnej kawie, herbacie i ciasteczku. Spotkanie upłynęło w serdecznej, radosnej i modlitewnej atmosferze. Wtedy właśnie zawiązał się zamysł zorganizowania wspólnej „Majówki” na terenach sandomierskich. Inicjatywa spotkała się z aprobatą obu Duszpasterstw przy akceptacji naszych Duszpsterzy.
Dnia 2 kwietnia 2011r. nasze Duszpasterstwo zorganizowało Dzień modlitewno-formacyjny dla w związków niesakramentalnych – Dzień Skupienia. Podczas tych niezapomnianych chwil przebywania na modlitwie przekonaliśmy się, że nie jesteśmy sami, że nikt nie zabrał nam prawa do zawierzenia siebie Bogu. Bóg czeka na nas , na naszą modlitwę, na nasze otwarcie się na bliźniego. Szczególnie przed Świętami Wielkanocnymi, które się wtedy zbliżały odczuwalna była potrzeba modlitwy i bycia przy Bogu i z Bogiem. Uświadomiliśmy sobie , że dalej przynależymy do Kościoła – jako katolicy mamy obowiązek uczestniczenia w niedzielnych Mszach świętych oraz wychowaniu dzieci po katolicku. Do domu wróciliśmy uduchowieni i uradowani ze spotkania z Bogiem.
I wreszcie 21 maja 2011 roku przybyła do Sandomierza, a później do Radomyśla nad Sanem na modlitwę Maryjną grupa Duszpasterstwa Kobiet i Mężczyzn żyjących w związkach niesakramentalnych z Krakowa z Parafii Miłosierdzia Bożego – ze swoim duszpasterzem ks. proboszczem dr. Janem Abrahamowiczem.
Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem Katedry Sandomierskiej, Muzeum Diecezjalnego oraz Rynku.
Następnie udaliśmy się do Radomyśla nad Sanem, gdzie odprawiona została Msza Św., a następnie modlitwa Maryjna w Kaplicy „Na Zjawieniu”. Spotkanie zakończone zostało wspólnym biesiadowaniem, ogniskiem i grilem podczas którego wielbiliśmy Boga wspólnym śpiewaniem. Tradycją naszych wspólnych spotkań były spotkania opłatkowe – podczas których po zakończonej Mszy Św. składaliśmy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem i śpiewając kolędy. Również podczas okresu Wielkanocnego organizowane były śniadania Wielkanocne połączone modlitwą i wspólnym wielbieniem Boga śpiewem.
Z dniem 15 maja 2013 roku złożył rezygnacje z przewodniczenia i opieki nad naszym Duszpasterstwem ksiądz Wiesław Surma. W pełni doceniamy to co stworzył ks. Wiesław, składamy mu serdeczne Bóg Zapłać, ale pewnie nadmiar obowiązków jakie na nim spoczął i jakim musi podołać skłoniły go do takiej niełatwej myślimy decyzji.
Nowym Duszpasterzem z dniem 5 czerwca 2013 roku został ksiądz dr Tomasz Cuber pracujący w Parafii p.w. Św. Barbary w Tarnobrzegu. Nasze pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 30 czerwca 2013 roku w Kościele p.w. Św. Barbary w Tarnobrzegu.
Na kolejnym spotkaniu w dniu 5 października b.r. ustaliliśmy, że spotkania naszego Duszpasterstwa odbywać się będą zawsze w drugą sobotę miesiąca o godzinie 9.30 . Kolejne zaplanowano na dzień 9 listopada b.r. i będzie to Nabożeństwo Wypominkowe z Adoracją Najświętszego Sakramentu.
Małżeństwo niesakramentalne – to związek ludzi ochrzczonych, którzy nie mogą zawrzeć ślubu zgodnie z wymaganiami wiary chrześcijańskiej, chociażby tego bardzo chcieli. Przeszkodą dla nich jest to, że wzięli ślub w Kościele, cywilnie rozwiedli się, a następnie ponownie zawarli – już tylko – związek cywilny. Tęsknią za spowiedzią i Komunią św. Czasem też oskarżają Kościół, że jest dla nich zbyt surowy, niepomni, że nierozerwalność małżeństwa ustanowił Chrystus.
Duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych (w powtórnym związku po rozwodzie cywilnym) ma na celu pomóc takim osobom w rozeznaniu ich sytuacji wobec Kościoła i wsparcie w rozwoju duchowym. Chodzi o pomoc w odnalezieniu swojego miejsca w Kościele, pomimo nieuregulowanej sytuacji małżeńskiej spowodowanym rozstaniem z małżonkiem sakramentalnym i związanie się z inną osobą w powtórnym związku cywilnym, co powoduje niemożność przystępowania do sakramentów świętych.