Rekolekcje Wielkopostne 2014 – sprawozdanie

W dniach  11-12 kwietnia 2014 roku w Ośrodku Formacji Liturgicznej św. Jana Chrzciciela w Zawichoście, odbyły się Rekolekcje Wielkopostne Duszpasterstwa Niesakramentalnych Związków Małżeńskich.

Rekolekcje poprowadził nasz Duszpasterz Ks. dr Tomasz CUBER. Rozpoczęły się one w piątek o godzinie 2000  Nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Przeżywając tajemnicę męki i śmierć Pana Jezusa, rozważaliśmy Stacje Drogi Krzyżowej, ofiarując ją Bogu jako przebłaganie za nasze grzechy. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej wspólnie łącząc się duchowo z Jasną Górą odmówiliśmy Apel Jasnogórski. Następnie udaliśmy się do salki na wieczorne spotkanie nazwane „rozmowami niedokończonymi”. Podczas tego spotkania do późnych godzin nocnych dyskutowaliśmy nad naszą sytuacją. Ksiądz Tomasz przedstawił aspekty prawne prawa kościelnego odnośnie naszej sytuacji.

Przekonało nas to, że nie jesteśmy sami, że nikt nie zabrał nam prawa do zawierzenia siebie Bogu. Bóg czeka na nas, na naszą modlitwę, na nasze otwarcie się na bliźniego. Szczególnie przed Świętami które się zbliżają  odczuwalna jest potrzeba modlitwy i bycia przy Bogu i z Bogiem. Utwierdziło nas to,  że dalej przynależymy do Kościoła. Jako katolicy mamy obowiązek uczestniczenia w niedzielnych Mszach Św. oraz wychowania dzieci po katolicku.

Drugi dzień rekolekcji rozpoczęliśmy modlitwą poranną, a następnie Ks. Tomasz wygłosił konferencję połączoną z  projekcją filmu „Fatalny eksperyment J. Moneya”.

Następnie odmówiliśmy wspólną brewiarzową modlitwę przedpołudniową poprowadzoną  przez naszego Duszpasterza. W południe wspólnie odmówiliśmy modlitwę „Anioł Pański” . Następnie rozpoczęła się Eucharystia z homilią wygłoszoną przez Ks. Tomasza , której tematem była : „ Radość płynąca z wiary”.

Kolejnym etapem naszych sobotnich rekolekcji była Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Modlitwa p.n. „Kwadrans z Jezusem”.

Następnie odbyła się kolejna konferencja zatytułowana „Gdzie był Bóg”? – zakończona dyskusją. Na zakończenie wspólnie odmówiliśmy Modlitwę różańcową, którą kolejne cząstki różańca odmawiały małżeństwa naszego Duszpasterstwa.

Wierzymy w to mocno, że  wróciliśmy  do domu uduchowieni

i uradowani ze spotkania z Bogiem i że pozwoliło  nam to radośniejsze przeżycie  Świąt.