Relacja ze spotkania w dniu 17 września 2016 roku

Dnia 17 września 2016 roku w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu odbyło się kolejne, a zarazem pierwsze powakacyjne spotkanie naszego Duszpasterstwa.

Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, pod przewodnictwem naszego Duszpasterza Księdza Tomasza, który skierował do nas słowo Boże.

Modlitwą i pieśniami wielbiliśmy Pana, modląc się i dziękując Bogu za wspólnie spędzony rok naszej formacji, prosząc równocześnie o dalszą opiekę.

Po Mszy Świętej udaliśmy się na salę konferencyjną, gdzie analizowaliśmy adhortację Amoris Laetitia, list biskupów argentyńskich okręgu Buenos Aires do kapłanów o możliwości dopuszczenia rozwodników do Komunii świętej oraz odpowiedź papieża Franciszka na ten list.

W Adhortacja Amoris laetitia Papież Franciszek mówi o potrzebie rozeznawania, towarzyszenia i integracji we wspólnocie Kościoła małżonków niesakramentalnych. My jako Duszpasterstwo istniejące już nieomal od dziesięciu lat jesteśmy uczestnikami takiej integracji o której mówi Papież.

O liście biskupów argentyńskich w sprawie wytycznych co do komunii dla małżonków niesakramentalnych w świetle Amoris laetitia wypowiedzieli się ks. Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin oraz ks. Grzegorz Michalczyk, Duszpasterz środowisk twórczych, redaktor naczelny programu „Kościół z bliska” Materiał TVP Warszawa.
Biskup Grzegorz Ryś o adhortacji Amoris laetitia: „Dobry pasterz włącza. Czyli jak wychodzę na zewnątrz do kogoś, to nie po to, żeby mu powiedzieć: ty chamie, tylko żeby mu powiedzieć: potrzebujemy cię”.
Jednym z punktów rozmowy było wideo dominikanina o. Adama Szustaka o związkach niesakramentalnych do obejrzenia którego serdecznie zachęcamy.

Ustaliliśmy, że kolejne nasze spotkanie odbędzie się zgodnie z terminarzem tj. 8 października w Hucie Komorowskiej, gdzie znajduje się Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego – szczegóły na plakacie.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa.